Konflikt wartości w związku

Co z tym robić?

Większość z nas tworzy ze swoimi partnerami udane relacje damsko-męskie. Problem pojawia się w momencie, kiedy owe romanse przestają się opierać na jednym z kluczowych dla nich elementów. Do tychże składników należą m.in.: wzajemne okazywanie sobie wsparcia i zrozumienia, zaufanie, namiętność (każdy zdrowy człowiek czasem ma ochotę na jarlew75.pl) oraz posiadanie wspólnych priorytetów. Niekiedy jednak zdarza się, że jedna ze stron związku marzy o dzieciach i budowaniu ogniska domowego, a dla jej drugiej połówki najważniejsze są pieniądze czy kariera. Jak radzić sobie z sytuacją, w której choć łączy nas miłość, to jednak co innego jest ważne ?

Zdaniem wielu psychologów (ową opinię potwierdza także życiowe doświadczenie mnóstwa ludzi) związek kobiety i mężczyzny jest tym bardziej szczęśliwy, im więcej znaleźć w nim można mianowników, które łączą parę w stosunku do tych ją dzielących. Takie czynniki, jak temperament są z reguły wrodzonymi cechami charakteru. Inne – np. osobowość, mogą kształtować się wraz z wiekiem. Takie zaś kwestie, jak wyznawane wartości przeważnie wynosi się z domu rodzinnego. Od małego jesteśmy uczeni, by oszczędzać, szanować starszych albo być ambitnymi. Gdy zdarzy się taka sytuacja, iż w relacji damsko-męskiej jedna ze stron kurczowo będzie domagała się, by na świat przyszło potomstwo, a jej druga połówka wolałaby móc poświęcić swoje życie pracy i rozwojowi osobistemu – na tym tle ciągle będzie dochodziło do coraz poważniejszych kłótni, partnerzy stopniowo zaczną się od siebie oddalać i w końcu dojdzie do rozpadu związku.

Badania wykazują, że priorytetami większości mężczyzn są: wierność, życie, rodzina, zdrowie, uczciwość, lojalność i przyjaźń. Panowie w odróżnieniu od kobiet doceniają też: honor, patriotyzm, erotyzm i wolność, a także takie atuty, jak inteligencję, zdolność logicznego myślenia bądź też zaradność. Panie zaś uważają za najważniejsze podobne wartości, co mężczyźni. W dalszej kolejności uznają: lojalność, przyjaźń oraz radość życia.

Wartości są passe? Nieprawda!